ÁLLATTARTÁS ÁLLATMENTÉS

Nyulak, macskák, kutyák,háziállatok, nyúltartás és tenyésztés

A nyúltenyésztés alapjai. A nyulak rendkívül könnyen tenyészthetők, mivel gyorsan szaporodnak. Vásárlás előtt ezért érdemes átgondolni, hogy hobbinyulat szeretnénk, vagy a tenyésztéssel is próbálkozunk.


Hogyan kell nyulat tenyészteni? Nyúltenyésztési kisokos


Ivar szerinti elnevezések: a hím neve bak, a nőivarúé anya.
Életkor szerinti elnevezések: ivadék neve fióka, anyja alatt szopós, választás után választott, ivarérett kortól növendék, tenyésztésbe vétel után tenyészérett.

Meg kell jegyeznünk, hogy az ivarérettség és a tenyészérettség időpontja nem esik egybe. Ivarérett a nyúl, ha az ivarzás jelei mutatkoznak rajta. Ez 3-3,5 hónapos korra tehető. 
Tenyészérett (azaz tenyésztésbe vehető), ha kifejlett kori testtömege 75-80%-át elérte (jelen esetben 1-1,2 kg), s emellett kitűnő kondícióban van. Nyulaknál ez az 5. hónap körül van.

Fiatal egyedeken (választáskor 4-6 hét) még elég nehéz az ivar megállapítása, mert ekkor fejlődnek ki teljesen a külső ivarszervek. A bak herezacskója a hímivarszerv nyílása és a végbélnyílás között található. Az ivar meghatározásakor segítségünkre lehet, hogy a bak herezacskója enyhén duzzadt (ez idősebb állatokra jellemző). Elválasztáskor viszont a bakok ivarnyílása O, a nőstényeké inkább V alakú. Ha mégis bizonytalanok vagyunk, enyhe nyomással láthatóvá tehető a bak pénisze.




Egy kis anatómia, a nyúl felépítése


Az anyanyúl szaporító szerveinek a felépítése és működése sok tekintetben a többi emlős állatfajéval megegyező, de azokétól eltérő sajátosságokkal is rendelkezik.

A két petefészekben érnek meg a tüszők és válnak le a petesejtek, emellett fontos hormonokat is termelnek. Ha az egyik petefészket növendék korban eltávolítják, a másik veszi át szerepét és ebből az egy petefészekből ugyanannyi petesejt válik le, mint normális esetben a kettőből.

A bak párzási aktusa, vagy hormonális kezelés hatására leváló petesejtek a petevezetőkbe jutnak. A spermiumok utolsó érési folyamata, majd a megtermékenyülés is itt történik. Ez a helye az embriók korai fejlődésének, amíg el nem érik a méhet. 

Az embriók (a magzatok) a méhben fejlődnek és növekednek érett újszülött nyúllá. A méh izomzatának összehúzódása segíti világra jövetelűket.


az anyanyúl nemi szervei

az anyanyúl nemi szervei



A házinyúl faji sajátossága, hogy ún. kettős méhe (uterus duplex) van, ami annyit jelent, hogy a 6-10 cm hosszú hüvelyből két egymástól független méhszájból ágaznak el a kb. 7 cm hosszú méhszarvba.

A nyúl szaporodási ciklusa


A ciklust nagyon sok tényező befolyásolja. Ezek közül a legfontosabb a napfényes órák száma. Ez indítja be a szexuális aktivitást minden tavasszal. A nyúlfiókák akkor születnek, mikor a túlélési esélyük a legnagyobb. A legjobb tavasszal (áprilisig bezáróan), ősszel és télen (január), a vedlés befejezése után fedeztetni. A nyári nagy meleg nem kedvez a szaporulat életképességének.

A nyulak szaporodási ciklusa szabálytalan. A peteérés nem szabályos időközökben történik. Az anyák ivarzását ki is lehet váltani, ha dróthálóval elválasztott szomszédos ketrecek egyikébe a bakot, a másikba az anyát helyezzük.
A szaglási, látási, érintési inger néhány nap alatt kiváltja az anya ivarzását. A fogékony állapot könnyen megállapítható az anya külső nemi szerveinek megduzzadt, vörös állapotáról. Ilyenkor helyezzük be a bak ketrecébe. Bakok ivari életében szakaszosság nem észlelhető.




nyulak



Fedeztetés


Mindig az anyát helyezzük a bak ketrecébe. Fordított esetben a bak először megismerkedik az új környezettel, nem a párzásra fog koncentrálni. Az anya viszont a saját helyén gyakran támad. 
A baknyulakkal legfeljebb naponta kétszer fedeztetünk. Erre a kora reggeli vagy késő esti órák a legalkalmasabbak.

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Nyúltenyésztés, vemhesség és ellés. Az átlagos vemhességi idő 31-33 nap. A 29. nap előtti fialás esetén vetélésről beszélünk, az éretlen magzatok általában halva születnek.


Nyúl vemhessége


Az átlagos vemhességi idő 31-33 nap. A 29. nap előtti fialás esetén vetélésről beszélünk, az éretlen magzatok általában halva születnek.



A 34 napnál hosszabb vemhességnél, a túlhordott nyulak szintén halva jönnek a világra. A vemhesség megállapítása nagy gyakorlatot igényel. A fedeztetés után két héttel helyezzük az anyát szilárd felszínre. Nagyon óvatosan ujjainkkal tapogassuk meg a hasat, közvetlenül a medencecsont előtt. Ha az anya vemhes, apró, üveggolyó méretű duzzanatokat fogunk érezni. Ezek az embriók a méhben. Kicsivel nagyobbak, mint a bélsárgolyók, így nem téveszthetjük össze őket. Azonban ezt csak hozzáértő ember végezze, nem érdemes a nyuszinkon kísérletezni, nehogy kárt vagy fájdalmat okozzunk.

A vemhesség látható jelei a 24. nap tájékától észlelhetők.

Ilyenkor biztosítani kell az állat számára a megfelelő alomanyagot (szalma, forgács), mellyel fészket tud készíteni. A fészeképítés is bizonyítja az üregi nyúltól való származást.

Az anya szájában az alomanyaggal helyet keres leendő fiókáinak. Ha teheti, üreget ás, de ha erre nincs lehetősége, az éppen adott ketrec alján próbálja ki ezt az ösztönét. A fészeképítés befejező momentuma a hasi szőrzet kitépése, s a fészek kibélelése a szőrzettel. Ezzel a csecsbimbók is szabaddá válnak. Ebben az időben ez nem okoz fájdalmat, a szőrcsomók könnyen kihúzhatók.

A törpenyulaknál azonban nem minden megy úgy, mint ahogyan az a nagyobb testű társaiknál. Az anyanyúl lehet, hogy csak az ellés előtt 1-2 órával épít fészket. Első ellésnél nem is biztos, hogy megtépi a szőrét. Ez teljesen rendjén van, hisz a természet nem egy szabálykönyv szerint működik.

Miután fedeztettük a kedvencünket, akkor a legjobb megoldás, ha mindent bekészítünk neki, amire szüksége lehet (tegyünk be neki egy ellető ládát, forgáccsal és szénával. Lehet, hogy ki fogja rámolni, azonban ha először ellik, nem biztos, hogy tudja, mit kell csinálnia. A kész fészekkel kicsit rá is vezetjük a nyuszit, hogy mit a teendője.).

A 30 nap elteltével pedig, sokszorosan kell figyelnünk rá. Ekkor még több és friss szalmát vagy szénát tegyünk be az állatnak. Amint érzi, hogy ideje fészket rakni, el is fogja kezdeni. Csak ne sürgessük.

Az ellető láda és az ellés


Az ellető ládát csak néhány nappal az ellés előtt helyezzük a ketrecbe. Ha túl korán tesszük be, akkor az állat beleürít.

A fialás általában az éjszakai órákban történik. Azonban a hobbiból tartott nyuszik már teljesen hozzászoktak a gazdi jelenlétéhez, így a hobbinyulaknál főleg nappali vagy hajnali szülések a jellemzők.

A fialó anya, ülő testhelyzetet vesz fel, így fel tudja szakítani a magzatburkot, és elharapja a köldökzsinórt. Az újszülöttet lenyalja, majd szopni engedi.



Most jön egy érdekesség, hisz a nyúl növényevő állat lévén, egyszer azért mégis eszik „húst”. Méghozzá a méhlepényt. Bármennyire hihetetlen, megeszi a méhlepényt, mellyel fokozza a tejelválasztását.

Ellés előtt nagyon figyeljünk a megfelelő folyadékpótlásra, mert előfordulhat, hogy a szomjas anya elfogyasztja fiókáit. Nagyon könnyen megállapítható a szülés közeledte, ha a nyuszi sokkal több vizet fogyaszt, mint eddig korábban bármikor.

Ellés után másnap vizsgáljuk át az ellető ládát, és távolítsuk el a halva született utódokat. Ha a nyuszi kis kora óta velünk nevelkedik, akkor ez nem fogja zavarni, mivel szaganyagaink ismertek lesznek számára.

Ha a vemhesség a 33. napjáig nem indul el a szülés, forduljunk állatorvoshoz. Ilyenkor az állat oxitocin injekcióra szorul, melynek méhösszehúzó hatására megindul az ellés. Maga a szer nagyon gyorsan 5-15 perc alatt kifejti hatását. A túlhordott fiókák azonban legtöbbször halva születnek.

p1040955.jpg

Ők itt 1 hetesek.






Weblap látogatottság számláló:

Mai: 10
Tegnapi: 23
Heti: 151
Havi: 497
Össz.: 376 104

Látogatottság növelés
Oldal: NYÚL TENYÉSZTÉS
ÁLLATTARTÁS ÁLLATMENTÉS - © 2008 - 2024 - haziallat.hupont.hu

A HuPont.hu weblap készítés gyerekjáték! Itt weblapok előképzettség nélkül is készíthetőek: Weblap készítés

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »